OLAĞANÜSTÜ-2 MECLİS TOPLANTISINDA ALINAN KARARLAR...

21 Ekim 2019 13:42 Saltukova Belediyesi 736

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 20. Maddesi gereğince, Belediye Hizmet Binası Toplantı Salonunda 04/10/2019 cuma günü saat 17:00’da başlayıp, aynı gün tamamlanan Olağanüstü Meclis Toplantı Tutanağıdır.

MECLİS BAŞKANI     : Alim GENÇ

MADDE- 1 : Açılış ve Yoklama,

    Yapılan yoklama sonucunda, üyelerden Osman TOPCUOĞLU ve Sait BURUŞ’un mazeretli, Ahmet İNAM’ın yine mazeretsiz toplantıya iştirak etmediği görülmüştür. Ekseriyetin toplantıya iştirak ettiği görüldüğünden toplantı açılmıştır.

MADDE – 2 : Saygı Duruşu,

            Yüce Atatürk ve Aziz Şehitlerimiz saygı ile anıldı.

Gündem Maddeleri Meclise okundu ve görüşmelerine başlandı.

MADDE – 3 : Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından yürütülen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak Beldemiz Halkını temsilen görüş ve düşünceleri Kamuoyu ile paylaşmak ve konu hakkındaki bildirimin görüşülmesi,

        Bilindiği üzere, Mart 2011'de Suriye'de iç karışıklıklarla başlayan, daha sonra ülke geneline yayılan ve dış müdahalelerin de etkisiyle derinleşen iç savaş, kısa sürede küresel ölçekte de büyük bir insani felakete dönüştü. Türkiye çok uzun süredir terör örgütlerinin hedefi altındadır. Ülkemiz içinde teröre karşı sürdürülen mücadelenin sınırlarımızın ötesinde sürmesi ,Ülkemizin kendi güvenliğini sağlamak amacıyla Suriye toprakları üzerinde sürdürdüğü terörle mücadelenin destekçisiyiz. Suriye için, Türkiye için, barış için neler yapmalıyız, ne düşünmeliyiz? konusunu gündeme taşıdık. Bu nedenle; Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından yürütülen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak  Beldemiz Halkını temsilen hazırlanan " Biz Suriye'de terörle teröristlerle mücadele eden askerlerimizin burnu dahi kanamasını istemiyoruz. Vatanımızın güvenliği ve milletimizin huzuru için Şehit olan askerlerimize, tüm güvenlik güçlerimize Allah'tan Rahmet, Gazilerimize ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifa diliyoruz. Bütün temennimiz ve mücadelemiz Mehmetçiğimizi kazaya belaya uğratmadan yurdumuza sağ salim gelmesidir. Suriye de Mart 2011'den bu yana süren savaş, bir yandan bölgemizin istikrarı bakımından yeni tehditler üretmeye devam ederken, Suriye ile birlikte ülkemizi de kanatmaktadır. Suriye'de yaşanan krizle ilişkili sorunların etkisi bölgemizi aşarak küresel bir nitelik kazanmıştır. Bölgedeki ve bölge dışındaki ülkelerin Suriye'ye müdahale ve etkileri, cihatçı terör örgütlerinin farklı coğrafyalardaki varlık ve eylemleri, çatışmaların sonucunda ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca sığınmacı Suriye'deki krizin yarattığı karmaşık küresel etkilerden bazılarıdır. Suriye, ortak tarih ve kültür, en uzun kara sınırı ve sınır aşan nehirler, karşılıklı olarak soydaş, kardeş ve akraba topluluklar paylaştığımız komşumuz, aynı zamanda taşımacılık ve ticaret bakımından Arap yarımadasına açılan kapımızdır. Orta doğunun kilit ülkelerinden biri olan Suriye, 2011 yılına kadar ilişkilerimizin giderek iyileştiği, geçmişte yaşanan ciddi, ikili sorunlara rağmen çatışmadan barış içinde yaşamayı başardığımız komşumuzdur. Bu koşullarda, Türkiye'nin yeni bir Suriye politikasına ihtiyaç vardır. Tek temennimiz, Türkiye ve Suriye halkları arasındaki tarihsel bağlara ve kardeşliğe verdiğimiz önemin, bölgemizin huzur ve refahına katkı yapma çabamızın ve her şeyden önemlisi Türkiye'nin dış politikasının yeniden barışçıl temeller üzerinde yükselmesine yönelik olmasıdır. Türkiye ellerini hep barışa uzatan güçlü bir devlettir. Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir. Belediye ve Belde Halkı olarak her daim Mehmetçiğimizin yanındayız."  görüş, düşünce ve bildirimin Kamuoyu ile paylaşılmasına oy birliği ile karar verildi. 

MADDE – 4 : Mazeretsiz olarak arka arkaya üç toplantıya katılmayan Ahmet İNAM’ın Meclis Üyeliğinin düşürülmesinin görüşülmesi,

          5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 29.maddesi “ Özürsüz veya izinsiz olarak arka arkaya üç birleşim günü veya bir yıl içinde yapılan toplantıların yarısına katılmayan üyenin üyeliğinin düşmesine, savunması alındıktan sonra üye tam sayısının salt çoğunluğu ile karar verilir” ibaresi gereğince, mazeretsiz olarak arka arkaya üç birleşim günü yapılan toplantılara katılmadığı görülen Ahmet İNAM’ın savunması resmi yazı ile istenmiş olup, Başkanlığımıza yazılı savunmasınıvermiştir.

          Mazeretsiz olarak arka arkaya üç birleşim günü yapılan toplantılara katılmayan Ahmet İNAM’ın savunması alınarak Meclis Üyeliğinin düşürülmesine oy birliği ile karar verildi.

.MADDE – 5 : Kapanış.

       Olağan üstü Meclis Toplantı gündeminde görüşülecek başka konu bulunmadığından, toplantı oy birliği ile kapatıldı. 18 EKİM 2019 CUMA

 

Alim GENÇ                         Yılmaz ÇAKIROĞLU                 Sefarettin ÇAĞLAR

Meclis Başkanı                         Meclis Katibi                                Meclis Katibi

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: TVET © Tüm Hakları Saklıdır.